Rebel s tágem

Ronnie-O_Sullivan38_319462a[1].jpg

Ronnie O´Sullivan: rebel s tágem

www.timesonline.co.uk
20. dubna, 2008
Nick Pitt
překlad: Monča
Ronnie O´Sullivan se právě snaží získat svůj třetí světový titul, ale jeho nejtěžší bitva bude proti jeho vlastním démonům, kteří mučí jeho mysl

Pozorovat Ronnie O´Sullivana při snookeru znamená se pohybovat mezi obavami a obdivem. Obavy především kvůli tomu, jak minulý prosinec během čtvrtfinále UK Championship, O´Sullivan seděl ve svém křesle a upřeně pozoroval lžíci, když jeho soupeř Mark Selby byl u stolu a budoval svůj náběh. O´Sullivanův práh nudy je velmi nízký a když je překročen, jeho soustředění se vytrácí, a démoni, kteří doprovázejí jeho deprese se připravují na party.

Když Selby opatrně budoval svůj náběh, O´Sullivan se zdál být blízko zlomu. Selby se hodně zlepšil, ale O´Sullivana to nezajímá. Pouze zkoumá svoji lžíci a vzbuzuje obavy. Není těžké si vzpomenout na minulé případy jeho nekoncentrovanosti. Někdy si přehodil přes hlavu ručník, jako kdyby ho pozorování svého soupeře mohlo ohrozit. Jednou dokonce předstíral spánek a pak se zeptal jednoho diváka, kolik je hodin, když Peter Ebdon přivedl hru na úroveň rychlosti šachů hraných přes dopisy, když potřeboval pět minut na náběh 12 bodů během jejich nechvalně známého čtvrtfinálového zápasu při Mistrovství světa 2005.
Ať už to bylo od Petera Ebdona úmyslné nesportovní chování či ne, mělo to na O´Sullivana oslabující efekt. Po této porážce, O´Sullivan řekl, že uvažoval o dlouhém odpočinku od hry. Už několikrát předtím ohlašoval odchod ze snookeru na stálo, potvrzujíc, že sport, pro který má tak obrovské nadání, mu přináší více frustrace než štěstí.

Proti Selbymu, O´Sullivan se držel a prolomil všechny své zábrany. V rozhodujícím frameu za vyrovnaného stavu 8-8 O´Sullivan po ukázce toho nejlepšího ze své hry nahrál maximum 147. To byl ten zázrak, jehož je schopen pouze on. Byl to ten bezstarostný O´Sullivan, který nahrál svůj první náběh přes 100 v deseti letech, který nahrál maximum za pět minut v roce 1997, který do hry vnesl úroveň všestrannosti, jež nikdy nebyla dosažena, když vyhrál svůj druhý světový titul v roce 2004, názorně ukazujíc své schopnosti hodné génia. „To ta lžíce to udělala. Rád bych jí poděkoval,“ řekl O´Sullivan po Selbyho porážce. Aby udržel svou mysl v pohotovosti, rozhodl se spočítat všechny malé tečky na okraji lžíce a když zapomněl, kolik napočítal, začal od znova. A fungovalo to. Když Selbyho porazil, počkal si na Stephena Maguirea a ve finále ho také překonal.
To je ten problém Cruciblu: pokud si O´Sullivan vezme sebou svou nejlepší hru a udrží si mentální rovnováhu, tak velmi snadno vyhraje. Jiná možnost je očividná a více pravděpodobná.

O´Sullivan se v Cruciblu objevuje již 15 let, aby zde soutěžil o titul. Už dvakrát vyhrál. V roce 2001 souhlasil s interview pro rádio hned v první den turnaje. Začal s otřepanými frázemi, aby vzápětí otočil a svěřil se. „Nechci už dál hrát,“ řekl. „Netěším se na tento turnaje ani malinko. Prostě si na to vůbec nevěřím.“

Povězení pravdy mu trochu ulehčilo a předepsaný Prozac mu pomohl skrz nelehké chvíle během těch čtrnácti dnů jeho cesty za prvním světovým titulem. V 2004 vyhrál znova, tentokrát jeho hra byla blízko dokonalosti. Steve Davis dominoval v 80. letech, kdy deptal soupeře svými jistotami předtím, než trestal jejich chyby. V 90. letech to byl Stephen Hendry, kdo ničil ostatní svými obrovskými náběhy. O´Sullivan se představil jako směs obojího. Lepší snooker jsme si mohli jenom představovat, když s lehkostí vyhrál svůj druhý světový titul . V semifinále porazil Hendryho 17-4 a ve finále překonal Greame Dotta 18-8.

Davis vyhrál šest světových titulů, Hendry sedm, a tak to vypadá, že pouhé dva O´Sullivanovy jsou jen velmi chudým přídělem za jeho talent.

Mohl snookeru vládnout dekádu let nebo i víc stejně jako Tiger Woods golfu. Mohl své soupeře doslova paralyzovat tím způsobem, jakým si to jen šampion může užít a těžit z toho.
Musíme jít těch 15 let zpátky, abychom viděli, proč se toto nikdy nestalo. Na podzim roku 1992, O´Sullivan, kterému bylo pouhých 16 let, odjel do Blackpoolu, aby zde hrál kvalifikaci o Mistrovství světa. V prvním roce své profesionální kariéry vyhrál 74 ze svých 76 zápasů a kvalifikoval se do Cruciblu. Ronnie O´Sullivan starší, Ronnieho otec, který byl svému synovi řidičem, rádcem, podporou, zdrojem financí i inspirací, sledoval většinu jeho kvalifikačních zápasů kromě toho posledního, protože byl v Old Bailey u soudu kvůli vraždě. Zabil totiž Charlie Krayova řidiče v nočním klubu. Během jeho 18letého trestu se Ronnie mladší poprvé objevil v Crucible v roce 1993. Nyní mu zbývají 3 roky do jeho propuštění. „Proč tu nemůžu mít tátu, aby si užíval snooker?“ nejednou si posteskl O´Sullivan. „Občas cítím, že má deprese s tím nemá co dělat, ale jindy vím, že to je právě tím, že je táta ve vězení.“

Stabilita O´Sullivanova rodinného života byla ještě více ohrožena, když jeho matka, která si vzala na starost otcův obchod, byla také uvězněna za daňové úniky. Pro mladého snookerového génia začal těžký život. Začal se potýkat se závislostí, porůznu hledal útěchu v jídle, tréninku, pití a drogách. Když se postavil svým problémům, přidal se k Anonymním Narkomanům a šel na kliniku Priory.

O´Sullivan nezažíval tou dobou jen samé špatné věci. Ve své autobiografii s jemu vlastní upřímností popisuje přátelský zápas s Jimmy Whitem v Kingstonu v domě, kde svého času žil kytarista z Rolling Stones Ronnie Wood. Když se objevil Keith Richards tak spolu s Woodem je poprosil, aby „jim ukázal, jak hrajou ten snooker“. O´Sullivan a White zahráli 11 frameů. White zahrál šest stovkových náběhů, O´Sullivan jich zahrál pět. „Jedenáct frameů, jedenáct stovek,“ píše Ronnie. „Bylo to šílené. Keith tam stál s velkou sklenicí vodky s pomerančem, bylo to jako energie pro nás.“

Možná to nebylo pro O´Sullivana dobré, ale jinak si při hraní snookeru na veřejnosti moc neužíval, zvláště v Cruciblu. Nyní jako každý rok nadešel znova ten čas, připomínka, že jeho kariéra světového šampiona a uvěznění jeho otce jsou spojené. Předtím si způsobil problémy svými nechutnými komentáři během tiskové konference na nedávné China Open, za které se omluvil ještě před včerejším zápasem. „Byl jsem naštvaný sám na sebe, protože všechno, co jsem dělal, byl přesný opak toho, co mě učil můj táta,“ řekl, „byl by v rozpacích, kdyby věděl, jak neprofesionálně jsem se choval.“

Na čem nyní záleží nejvíce je jestli O´Sullivan najde dostatečný klid pro svoji mysl, aby mohl hrát svůj úžasný snooker.

O´Sullivanovy problémy

1992 Otec uvězněn za ubodání muže k smrti
1994 Matka uvězněna za daňové podvody
1996 Pokuta 20 000 liber za útok na novináře
1998 Pozitivní test na marihuanu
2006 Odchod ze zápasu proti Hendrymu po pouhých 5 framech
2008 Neslušné poznámky na tiskové konferenci v Pekingu

Menu


o7jdzl.jpg

Welsh Open[2].jpg

trophy_masters.jpg

Champion of Champions.jpg

1176106_10200544125836006_1602907661_n.jpg

file-91.jpg

Ronnie_OSullivan_Snooker_Champion_PTC7_2011[2].jpg

topimage[2].jpg

_44628623_ronnietrophybody.jpg


trophy771.jpg

_44304734_ronnie270.jpg

http://www.dan-nypl.estranky.cz/stranka/odpocty_countdowns

http://www.prizevlnika.cz/partner.php?partner=Dana Plachá

21. 12. Natálie

Zítra: Šimon

Ronnie Welsh 2016.jpg215259_10200438078328966_1416503438_n.jpg

539719_10150609203847062_10215162061_9450008_1545638402_n.jpg

german 12.jpg

Nadcházející akce/Upcoming events

27.11.-9.12. UK Championship

10.-16.12. Scotish Open

www.motto.cz

Northern Ireland Trophy 2008

08%20pls%20ronnie%20trophy[3].jpg

Jakékoliv veřejné použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem webmastera.
All rights reserved. Contact webmaster.

Návštěvnost stránek

423617
_1234.bmp