www.idnes.cz
Ronnie O’Sullivan vyhrál mistrovství světa ve snookeru a ukázal, proč je největším talentem v historii
Praha, Sheffield - Zapumpoval zaťatou pěstí nad hlavou, poslal pár polibků divákům, odložil tágo a s chutí se napil vody. Angličan Ronnie O’Sullivan si vychutnával pocit mistra světa ve snookeru, královské disciplíně kulečníkových stolů.
Pak vzal v divadle Crucible v Sheffieldu do náruče dvouletou dceru Lilly a po ní i pohár pro šampiona. Na něm bude jméno Ronnie O’Sullivan vyryto už potřetí.
„Je to vážně hukot vyhrát mistrovství světa. Je to nejdůležitější turnaj,“ říkal 32letý vítěz po finále, v němž smetl krajana Alistera Cartera 18:8. „Teď mám tři tituly a rád bych ještě nějaký přidal.“
Podle odborníků to pro něj nebude problém, platí za největší talent v historii hry. Letošní šampionát zvládl bravurně. „Měl vynikající formu. Asi nebyl nikdo, kdo by ho mohl zastavit,“ tvrdí Tomáš Kejla, který snooker komentuje pro Eurosport.
O’Sullivan je nevyzpytatelná hvězda. Showman a excelentní hráč s přezdívkou „Raketa“ podle rychlosti, s níž trefuje koule do kapes stolu. Jindy znuděný rebel. „Když má špatnou náladu, je schopný prohrát i s malým dítětem,“ říká Kejla.
Přesto, nebo právě proto O’Sullivana fanoušci zbožňují. Nikdo ve snookerovém světě nemá tolik příznivců jako on. I v Česku má fanklub! Díky svým schopnostem a excesům. Toho druhého je možná i víc.
Naposledy při tiskové konferenci po turnaji v Číně dělal vulgární návrhy novinářce. Předloni vzdal zápas na prestižním turnaji UK Championship poté, co se mu prostě jen nedařilo. „To by si snad nikdo jiný nedovolil,“ hodnotí Kejla.
Seznam soupeřů, které urazil, by byl dlouhý. Až narození dcery před dvěma lety ho zklidnilo.
A znovu začalo platit: O’Sullivan a snooker je stejné spojení jako Federer a tenis nebo Woods a golf. I když možná víc sedí přirovnání Maradona a fotbal. Také O’Sullivan měl totiž v minulosti potíže s drogami, trpěl depresemi. Navíc ty jeho grimasy a gesta... Zřejmě není hráč, který by se při hře tak šklebil, vyplazoval jazyk, bouchal pěstí do stolu, házel si křídou, teatrálně pouštěl tágo na zem... „Rád se předvádí. Sám říká, že miluje, když mu diváci tleskají,“ vysvětluje Kejla.
Jenže také není hráč, který by zahrál tolik maximálních „náběhů“. Nasbírat 147 bodů na jeden zátah, tedy uklidit bez chyby a v určeném pořadí 36 koulí, zvládl devětkrát. Naposledy právě při mistrovství světa.
Díky tomu a také celkovému triumfu si O’Sullivan vydělal v přepočtu přes 10 milionů korun. A také je znovu světovou jedničkou jako už dvakrát předtím. A byl by zřejmě častěji, nebýt jeho podivných nálad.
Přesto se vždy vrátil ke snookeru. Potřebuje ho. Stejně jako tahle hra jeho.
Autor: JIŘÍ KRATOCHVÍL