Morčata se namlouvají pořád, takže je to jejich denní aktivita.:-) Nejdříve sameček krouží kolem samičky, přitom kráčí trošku pohupavým krokem a vydává zvuky jako praskání. Když se chce samičky dotknout slabinami, samička si přisedne prdelkou k zemi, natáhne přední nohy a otevře tlamičku a ukáže svoje zoubky. To se několikrát opakuje, protože se samička nechce samečkovi dát jen tak. Musí přece projevit jasnou vytrvalost a trochu se porvat s ostatními.
Samotné páření je velice rychlé a akt trvá jen několik vteřin. Samice je v říji 14 - 18 dní za měsíc. Nejdříve se samička položí na bříško a nadzvedne zadeček a sameček na ní naskočí. Potom se oba důkladně vyčistí.
Péče o březí samičku je docela jednoduchá, ale musíte ji opravdu dodržovat, jinak může potratit.
Březí samičce můžete dávat všechnu zeleninu jako předtím, až na hlávkový salátek, který trošku omezte. Nikdy jí nepodávejte červenou řepu, po které může samička potratit. Ráda si pochutná na mlíčku, ale jenom s mírou, aby nedostala průjem. Zvykejte na něj samičku postupně po malých dávkách.
Samičku pár dní před porodem raději nezvedejte a nepřenášejte, není to dobré. Pokud přece jenom budete potřebovat samičku zvednout, dělejte to velice opatrně.
Chovatelé dělají hlavní chybu tím, že hned jak je samička březí, omezí jí každodenní výběh. Březí samice ale rádi běhají, dokud to jde. Takže pokud Vaše samička chce běhat, pusťte jí. Ono jí to potom samo přestane bavit.
V době březosti je samička asi 68 dní. Už kolem 28. dne se dají nahmatat v jejím bříšku malá morčátka. Sameček je v této době velice pozorný a samičce dává samé výhody. Dokonce jí i přenechá první místo u misky.
Samičky se na porod nijak nepřipravují, takže si ani nestaví hnízdo. K porodu dochází zejména v noci či za soumraku a ráno. Je lepší, když samečka z klece na pár týdnů vystěhujete, aby samička hned po porodu znovu nemohla zabřeznout. Moc by jí to vysílilo.
Samička rodí mláďata v sedě, plodový obal protáhne mezi nohama a prokousne jej. To je velice důležité, jinak by se mládě nemohlo nadechnout a udusilo by se. Potom mu matka olíže tlamičku, čenich a oči. Sotva je o jedno postaráno, hlásí se další. Většinou přijde nakonec trochu krve s placentou, kterou samička částečně nebo celou sežere. Po porodu jsou malá morčátka už zcela samostatná. Poslední morče z vrhu je skoro vždy menší než ostatní. Do klece teď sahejte co nejméně, aby si samička nemyslela, že jí je chcete vzít.
Jak se morčátka narodí, jsou osrstěná, mají otevřené oči, mají zuby a hned přijímají pevnou stravu jako dospělé. Takovým mláďatům se říká nekrmivá. Mléčné zuby se jim dokonce vymění v matčině děloze a oči mají otevřené již 14 dnů před porodem taky v matčině děloze.
Po narození váží asi 45 - 100 g, podle toho kolikáté se narodilo atd. Hned čile pobíhají po kleci, ale ještě stále se drží v blízkosti matky. Občas si vezmou mateřské mléko, které je pro ně velice důležité, protože obsahuje množství živin, které by ve vyšším věku postrádali. Proto je dobré malé morče u matky nechat alespoň než ho samice odkojí, což je asi po dvou až třech týdnech. To je ale ještě poměrně brzo na to, aby se naučilo svoje životní chování v přírodě, takže ho u matky necháváme až do 5. týdne věku. Takhle stará morčátka už můžeme dát do zverimexu nebo do nějaké chovné stanice.
Pokud ale zakládáte chov, musíte malé samičky odebrat ve věku 4 až 5 týdnů, jinak už mohou zabřeznout a to je na ně moc brzy. Samečky odebereme 8. - 10. týdnem, kdy už jsou pohlavně dospělí a s ostatními staršími samečky se budou prát. Pokud ale nechcete chov, shánějte se už hned po narození po vhodném pánovi.
Rada :
Pohlaví malého morčátka poznáte tak, že ho
budete držet hlavou dolů na svojí hrudi a prdelku zvednete tak, abyste
viděli na jeho pohlavní orgán. Poté zatlačíte nad pohlavní orgánem a
pokud vyleze penis, je to sameček. Pokud nic, měla by to být samička.
Pokud si ale nejste jisti, běžte s ním raději za veterinářem, který vám
to řekne přece jenom nejpřesněji. :-)
Příprava náhradního mléka pro morče :
Komponenty: