Aby se morčeti dostalo trochu pohybu, je dobré nechat je občas proběhnout mimo klec. Podívejte se však očima morčete na prostor, do něhož ho chcete vypustit. Pozor dejte především na elektrické kabely. Morče hlodá do všeho, tedy i do elektrického vedení, a zásah 220 voltů rozhodně nepřežije. Všechny kabely proto dobře ukryjte pod speciální lišty nebo pokud to půjde, tak pod koberec. Uvědomte si také, že řada pokojových rostlin je jedovatá, mezi nejznámější patří vánoční hvězda a diffenbachie. Pomyslete i na kamna nebo radioátory, které mohou být příliš horké, avšak morčeti mohou připadat jako ideální skrýš. Nejvhodnějším místem pro vypuštění morčete bývá zpravidla předsíň (jsou-li samozřejmě všechny dveře zavřené), kuchyň nebo koupela, případně i ložnice, pokud možno s co nejmenším počtem potenciálních skrýší. Pokud morče vypustíte ven, zůstaňte vždy s ním, nejlépe se k němu posaďte na podlahu, aby mohlo běhat kolem vás. Nabídněte mu přitom občas nějaký pamlsek.:-)
Cesta zpět do klece
Po proběhnutí se morče musít vrátit zpátky do klece. Snažte se vyhnout situaci, kdy musíte zvíře honit nebo je vyprošťovat z nějakého úkrytu. To by rozhodně neprospělo vaší vzájemné důvěře. Využijte jeden z okamžiků, kdy přijde morče samo za vámi pro něco dobrého. Nedávejte je však do klece okamžitě po příchodu, protože morče si tak zapamatuje, že odměnou mu bude konec "vycházky"; příště k vám již raději nepřijde. Postarejte se o to, aby příchod k vám byl pro morče vždy příjemným zážitkem: dejte mu pamlsek, pohlaďte je a teprve potom je opatrně zvedněte a přeneste zpět do klece. Pokud je klec morčete umístěná na zemi v místě výběhu, můžete ji nechat otevřenou: mnoho morčat se do ní vrátí samo od sebe. Obstarejte morčeti malou lávku nebo schůdek, které mu návrat domů usnadní.
Jestliže chce své morče občas ponechat venku, musíte počkat, dokud nebude teplota v místnosti a venku přibližně stejná. Pak můžete morče vynést na část dne i s klecí. Nikdy je však nenechávejte na přímém slunci!